İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ TARİHİ MÜZESİ GEZİSİ
Anasayfa> Haberler> İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ TARİHİ MÜZESİ GEZİSİ
Etkinlik Takvimine Dön

     Her yıl olduğu gibi bu yıl da İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi gezimiz dolu dolu geçti. 10 sınıfların katıldığı bu gezide öğrencilerimiz İbn-i Sina, Birûni, İbn-i Rüşd, Nasîrüddin, İbn Battuta, İbn-i Haldun, Ali Kuşçu ve Pîrî Reis gibi daha ismini sayamadığımız birçok Müslüman bilim adamını tanıyarak bu bilim adamlarının dünya tarihine katmış oluğu önemli icatları ve günümüzde Batılıların sahiplendiği birçok icadın aslına bu bilim adamlarına ait olduğunu öğrenmiş oldular.

     İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Gülhane Parkı içinde içerisinde Saray Sur Duvarı’na bitişik Has Ahırlar Binası’nda yer almaktadır. İslam Bilim Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin tarafından hazırlanan ve 24 Mayıs 2008 tarihinde açılan müze Prof. Dr. Fuat Sezgin Türkiye Bilim Akademisi (TUBA) ile Kültür Bakanlığı arasında imzalanan protokole göre hizmete girmiştir.

     Eşine az rastlanan azim ve beşeri gücün sınırlarını zorlayan çalışkanlıkla geçirdiği ömrünü ilme adamış geriye çok kıymetli eserler bırakmış Fuat Sezgin hocamız 30 Haziran 2018 tarihinde ebedî hayata intikal eylemiştir ve hocamızın vasiyeti üzerine naaşımüzenin bahçesine defnedilmiştir. Biz de bu ziyaretimiz esnasında öğrencilerimizle hocamızın kabrini ziyaret ederek gezimizi bitirmiş olduk.

Fotoğraflar

Diğer Haberler
MAVİGÜN'DE KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ

MAVİGÜN'DE KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ

Mavigün Koleji olarak dünya gündeminde ciddi yer tutan Koronavirüsü (Covid-19) ile ilgili ülkemizde de alınan tedbirler kapsaminda sınıflarda bilgilendirmeler yapılmış olup, tüm lavabolarimiza el hijy...
Devamı Oku
MAVİGÜN BURSLULUK SINAVI

MAVİGÜN BURSLULUK SINAVI

7 Mart 2020 Cumartesi günü 4. ve 8. sınıf öğrencilerine yönelik planladığımız "Mavigün Bursluluk ve Kabul Sınavı" yoğun bir katılımla gerçekleşmiştir. Bursluluk Sınavı Sonuçları açıklandığı gün değerl...
Devamı Oku
KARTEPE GEZİSİ

KARTEPE GEZİSİ

Karne haftası kız öğrencilerimizle Kartepe ve Maşukiye gezisi yaparak dönemin yorgunluğunu attık.
Devamı Oku

YUKARI